10 Dakika Ayırarak Daha Verimli Bir Gün Geçirmek İçin 10 Öneri

Sadece-10-Dakika-Ayırarak-Daha-Verimli-Bir-Gün-Gecirmek-İcin-10-Oneri-1

Günümüz içinde bizi nelerin beklediğini bilemiyoruz çoğunlukla, ama her koşulda olumlu bakış açısını yakalayabilmek için bazı alışkanlıklar edinebiliriz. Nasıl düzeltileceğini bildikten sonra sorunlarla baş etmek daha kolay. İşte sadece 10 dakika ayırarak daha verimli bir gün geçirmek için 10 öneri.

Plan Yapın

Pek çok öneri plan yapın ile başlar. Ama diğerlerinden farklı olarak bu öneri işlerin ters gittiğini anladığımızda yeniden plan yapmak üzerine. Sabah en fresh halinizde bir plan yapmıştınız belki epey ilerlemiştiniz bile ama son dakika golüyle hızlıca yetiştirilmesi gereken bir iş tüm çalışmaların önüne geçti. Şimdi daha çok işiniz olduğu için stres olmak yerine yeniden plan yapın. Daha önceki listenizde ertelenebilecek kalemleri erteleyin ve sizden bu işleri bekleyen insanlara haber verin. Her zaman planlarınızı yaparken en zor görevi en üste yazın ve ilk onu bitirmeye gayret edin. 

Hava Almaya Çıkın

Yoğunsunuz ya da çok uzun bir yapılacak listeniz var. İşler gözünüzde büyüyor ya da konsantre olamıyorsunuz. Enerjinizi geri kazanamanın en basit yolu ortamdan biraz uzaklaşarak 10 dakika hava almaya çıkmaktır. Sadece 10 dakikalık bir yürüyüş, plazada çalışıyorsanız terasın sakin bir köşesinde nefes egzersizleri çok verimli olacaktır. Tabii herhangi bir ekrana bakmaksızın ve işi düşünmeksizin yapmalısınız. 

Bol Su İçin 

Susuzluk vücudumuzda zannettiğimizden daha fazla tepkilere yol açar. Örneğin baş ağrısı, halsizlik, açlık ve benzeri etkileri vardır. Kendinizi kötü hissediyorsanız vücudunuz için yeterli su alımını yapıp yapmadığınızı düşünün. 

Su tüketimizini kontrol altına almak isteyenler aşağıdaki yazımız ilginizi çekebilir. 

Molalarınızda Arkadaşlarınızla İş Harici Konuşmalar Yapın

İş arkadaşlarıyla daha yoğun ilişkiler kuran insanların performanslarının diğerlerine oranla daha iyi olduğu ve başarılı oldukları araştırmalarla kanıtlandı. İş arkadaşlarımızla ne kadar bağ kurabiliyorsak o kadar daha başarılı oluyoruz. Molalarınızda arkadaşlarınızla iş harici konuşmalar yaparak hem işin stresin uzaklaşabilir hem de daha verimli bir gün geçirmek için elinizden geleni yapmış olabilirsiniz. 

5 Dakika Mola Verin 

Üretkenliği arttırmak, tazelenmek için 5 dakika mola verip meditasyon yapabilir, gözlerinizi kapayıp sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyebilir ya da bir camdan bakabildiğiniz kadar uzağa bakarak zihninizi dinlendirebilirsiniz. 

Dopamin Seviyenizi Arttırın 

Dopamin vücudumuzun doğal olarak ürettiği bir kimyasaldır. Serotonin ve dopamin mutluluk hormonu olarak da bilinir. Beynimizin daha iyi çalışabilmesi için yeterli seviyede olmaları önemlidir. Motivasyon, yaratıcılık, hafıza ve odaklanma gibi konularda bize yardımcı olur. Açık havada hareket etmek, güneş ışığını düzenli almak, yeterince uyumak, protein tüketmek, müzik dinlemek dopamin eksikliğine iyi gelir. 

Fotoğraf Çekin

Yapılan bir araştırmaya göre deneyiminizin ya da gününüzde karşınıza çıkan hoşunuza giden bir şeyin fotoğrafını çekmek kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyormuş. O yüzden üşenmeden her gün en az bir fotoğraf çekin. 

Her Gün 1 Şey Öğrenmeye Gayret Edin

Hayat aslında bir öğrenme yolculuğudur. Ve her gün hepimiz küçük ya da büyük pek çok şey öğreniriz. Öğrenmek daha mutlu ve daha üretken olmamıza yardımcı olur. Öğrenmek istediğiniz şeyleri düşünün, öğrenme kararlarınızı uygulayabilmek için online platformların kısa eğitimlerine başlayın ve her gün mutlaka 10 dakikanızı ayırın. 

Birkaç Satır Okuyun 

Beyninizin yavaşladığını, üretkenliğinizin bittiğini hissettiğinizde sevdiğiniz bir şiiri, kitabın bir sayfasını, ilginizi çeken bir makaleyi okumak için kendinize biraz süre ayırın. 

Günlük Tutun

Her gün yatmadan sadece beş dakikanızı ayıracak şekilde günlük tutun. Daha iyi hissetmek, duygularınızla başa çıkabilmek, daha iyi bağlantı kurmayı sağlamak için günlük tutmak çok verimli bir davranış. Hem böylelikle duygularınızı daha özgür kılabilir ve kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz. 

Kaynak Fotoğraf 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.