TREKKİNG NEDİR? TREKKİNG TAVSİYELERİ

Trekking Nedir? Trekking Tavsiyeleri

Trekking nedir? Trekking tavsiyeleri yazısı, hafta sonu ilk defa yapmış olduğum trekking maceramdan deneyimler içermektedir.

Trekkinge gidecek olanlar için öneriler kısmını okumadan geçmeyin.

TREKKİNG NEDİR?

Trekking doğada, genelde gruplar halinde yapılan, bir noktadan diğer bir noktaya varmak amaçlı yapılan, hafif tempolu sportif yürüyüşlerdir. Yürüyüş için uygun ekipman, su ve yeterli gıda alınarak, belirli saatlerde mola verilir ve güzergaha göre toplamda oldukça zorlu iniş, tırmanış ve yürüyüşler gerçekleştirilir.

TREKKİNG NEDİR? TREKKİNG TAVSİYELERİ – İLK TREKKİNG MACERAM

Çalıştığım kurumdaki trekking grubunun daveti üzerine bu olaya ilk adımımı atmış oldum. Gideceğimiz yerin fotoğraflarını görmüştüm ama tabii o fotoğraflar mola yerleriymiş meğerse. Yani buz dağının görünen yüzü o değilmiş 🙂 

Ben ilk defa doğada patika tırmanacak olmamın verdiği korkuyla koyuldum yola. Tırmanıyorum, uzun adımlar atmaya çalışıyorum, ayağım kayıyor arkadakilerin desteğiyle toparlıyorum falan ama yine de vazgeçmiyorum yürümekten. Aklımın bir köşesinde de sürekli 12 km nasıl yürünecek sorusu var. Yürü yürü yol uzuyor sanki. Düşe kalka yürüdüm bitirdim yolları ama bacaklarım nasıl ağrıyor nasıl bir hamlık yaşıyorum anlatamam. 

Ben normal spor yaptıktan sonra da aşırı hamlık ve et kırığı yaşayan bir insanım zaten. Bir de yürüdüğüm grubun organizasyonu çok iyi değildi motivasyonumu o da düşürdü biraz. Sonra dönüş yolunda otobüste yorgunluktan ölmüş gibi hissediyorum ama bir yandan da vücuduma giren oksijen miktarı fazlalığından mı oldu bilmiyorum ama eve giresim gelmemişti. Sonra kendimi frenledim ve eve geldim. Sokakta daha fazla kalmamalıydım çünkü ertesi gün işe gitmek benim için işkence olurdu. 

Aslında her açıdan güzel bir deneyim oldu.

TREKKİNG TAVSİYELERİ

Size trekking ile ilgili tavsiyelerim;

  • Eğer çok su içen biriyseniz suyu çok alın yanınıza.
  • Ara öğün atıştırmalıklarınız iyi olmalı çünkü yanınızda götürüp yediğiniz ekmek arası asla doyurmuyor.
  • Sıcak içecek isterseniz de yanınızda küçük termoslar taşıyabilirsiniz.
  • Sırt çantanıza da çok fazla şey koymayın çünkü yürürken o sırt çantasını taşımak size işkence olabilir.
  • Bir de yanınıza yedek kıyafet almakta fayda var. Çok terlendiği için kıyafet değiştirme ihtiyacı duyuyorsunuz.


Umarım trekkingi merak edenler için faydalı bir yazı olmuştur.

İyi günler herkese.

Photo by Anna Barsa on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.