Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Yaşam: Sosyal Hayat

Tübenkama/Nizhnekamsk'ta Sosyal Hayat

Tübenkama’da yaşıyorsunuz, peki Tübenkama/Nizhnekamsk‘ta sosyal hayat nasıl? Kültürel etkinlikleri nereden takip edebilirsiniz? Nereleri gezebilirsiniz?

Rusya’da herhangi bir şehirde yaşıyorsanız ve bu şehrin en yakın kültür merkezinin programı bir şekilde elinize geçtiyse, kesinlikle bu fırsatlardan en az bir kaçını değerlendirmelisiniz. Rusya, sosyal hayat ve kültür sanat programlarının dolu dolu olduğu bir ülkedir. Eğer, Rusça bilmiyoruz sinemada, tiyatroda, müzikallerde vb. ne işimiz var derseniz bence yanlış yaparsınız(şahsi fikrimdir efenim). Başlangıç seviyesinde bile Rusça’nız varsa, çok hızlı olmayan filmlere, oyunlara vb. gitmenizi özellikle tavsiye ediyorum. ‘Kulak dolgunluğu oluyor.’derler ya, gerçekten öyle oluyor üstelik temiz bir Rusça ile. Bu durum dil gelişiminiz için tahmin ettiğinizden daha önemli.

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Sosyal Hayat ve Sinema Salonları

Sinema salonlarıyla ilgili özellikle belirtmek isterim ki, sinema salonlarında film arası yok. Sizin bir molaya ihtiyacınız varsa filmden çıkıyorsunuz ve moladan dönene kadar hangi sahneyi kaçırdıysanız kaçırdınız, kimsenin umrunda değil. Yani, bu demek oluyor ki filme girerken minimumda içecek depolamanız ve elzem olmadıkça içecek tüketmemenizi tavsiye etmek durumundayım.

Şehirdeki sinema salonları şimdilik 3 tane: Джалиль(Calil), Синема 5 (Sinema 5, Сити Молл) ve Sun City( Барс 3) 

Eğer ilgilenirseniz ДНТ’nin üst katından “Восход”(Voshod) adlı bir salon daha var ama çok fazla film seçeneğinizin olmaması ve sinema salonu olarak pek ideal sayılamamasından dolayı sık gidilip tercih edilen yerlerden değil. Voshod’un avantajı, haftanın belirli günlerinde küçük yaş grubu çocukları için çizgi film sineması yapıyor olması. Hem süre olarak kısa, hem de küçük yaş grubu için seçilmiş filmler olması açısından güzel bir girişim bence. Küçük yaşta çocuğu olan aileler için güzel bir seçenek sunuyor. Yetişkinler için ise haftanın bir iki günü, belirli saatlerde (genelde akşamüstü ) film yakalamanız mümkün. Üstelik fiyatlarının uygun olması da cabası. İlgilenenler http://dnt-nk.ru/кино/ bu linkten sinema saatleri ve salon programlarına ulaşabilirler.

Şehrin en merkezinde bulunan ve en eski sinema salonu, Джалиль(Calil), diyebiliriz. Park Lemayeva’nın girişinde olan bu sinema salonunda, film izlemenin dışında, oyun makineleri, kafeler, 5D sinema alanı gibi diğer aktiviteleri de zaman geçirmek için değerlendirebilirsiniz. 

Himikov Caddesi’nde bulunan Siti Moll(Сити Молл)’un 4. Katında Синема 5 i film izlemek için tercih edebilirsiniz. 1. salondaki  harika kocaman curly ekranda film izlemek en eğlenceli olanlarından. Filmin başlamasını beklerken kafeteryasında pizza ve aperatifleri deneyebilirsiniz.

Шинников’da, tramvay durağının hemen karşısında, Sun City( Барс 3) var. Daha yeni açılan bir salon, üstelik koltukları da çok rahat. Sinema salonlarının dışında, yetişkinler ve çocuklar için kartlı oyun makineleriyle de zaman geçirebileceğiniz bir alan yapmışlar. Kart almak için bir kereye mahsus küçük bir miktar para ödedikten sonra, diğer gidişlerinize karta sadece para yükleyerek bu makinelerde oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca kafeteryasında küçük çocuklar için mini bir oyun alanı da mevcut.

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Sosyal Hayat ve Tiyatro Salonları

Дом народного творчества 

Tübenkama’da en aktif olan salonlardan biri burası. Park Lemayeva’nın iç tarafında kalan bu merkeze, kısaca ДНТ(DNT)  diyebilirsiniz. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi https://bileton.ru/ sitesinden salonun aylık programına ulaşmanız mümkün. 

DNT, tiyatronun yanında, bale, müzikal, opera, şov, parti ve programların yapıldığı, konserlerin verildiği bir salon. Kendinize ayda bir bile olsa fırsat yaratıp buradaki etkinliklerden birine katılmanızı tavsiye ederim.

Театр юного зрителя 

Adres: Химиков проспект, 33

Yetişkinler için tiyatro gösterilerinin yanında, her ay, yaş gruplarına göre çocuk tiyatroları hazırlamaları ve gerçekten her oyunu süre olarak tadında bırakmalarıyla küçük, güzel bir tiyatro salonu. Burada çocuklar için gösteri hazırlayan ekip, aynı zamanda DHT’de( Дом народного творчества) yetişkinler için oyun hazırlıyor. Takip etmenizi tavsiye ederim.

Tiyatro salonlarının dışında şehrin belli yerlerinde, belli gösteri programları hazırlanıyor. Alışveriş merkezlerinden biri olan Siti Moll’ un 3. katında zaman zaman değişik aktivite ve gösterilere denk gelmeniz mümkün. Bazen bir konser, bazen küçük çaplı dramalar, bazen çocuklar için etkinlikler… Alışveriş merkezlerinin internet adreslerinden veya instagram hesaplarından yapılacak olan etkinliklerin içeriklerini ve tarihlerini takip edebilirsiniz.

Bu yukarıda saydıklarımın dışında Tatar tiyatroları mevcut. Bu tiyatrolarda Rusça- Tatarca gösterileri ve etkinlikleri izleyebilirsiniz. Şehirdeki Tatar Tiyatroları ve adresleri: 

  • Нижнекамский Государственный Татарский Драматический театр, 
  • Театр юного зрителя г. Нижнекамска Красный Ключ, Центральная, 5,
  • МБУ Ансамбль песни и танца Нардуган города Нижнекамска республики Татарстан, улица Юности, 13, под. 1, эт.1

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Müzeler

МБУ Комплексный музей города Нижнекамска/ Şehir Müzesi

Şehrin bir fabrika şehri olduğunu, yakın zamanda kurulduğunu ve yeni yeni gelişmeye başladığından bahsetmiştim. ilgili yazıma https://kadinvs.com/tubenkama-nizhnekamsk-tataristanin-kimya-sehri/ buradan ulaşabilirsiniz. Kısa zamanlı bir geçmişe sahip olan bu şehrin müzesinde dolaşırken; şehrin nasıl oluştuğunu, fabrikaların nasıl kurulduğunu, kimlerin, nasıl şehrin oluşmasına destek olduğunu, şehrin yerlilerinin hayatlarını nasıl yaşadıklarını, topraklarındaki ekolojik çeşitliliği, yerel sanatçılarının sanat eserlerini, şehrin takımının kupalarını, eski malzemeleri vb. göreceksiniz. Müzenin içinde,  bir görevli tarafından özenle gezdiriliyorsunuz. Size tek tek her bir resmi, her bir detayı anlatıyorlar. Hoşunuza gidecek bir çok ayrıntıya rastlayabileceğiniz güzel bir alan oluşturulmuş durumda. Müze Pazartesi günleri kapalı ve giriş ücreti 150 ruble.

Şehir Müzesi’ne gitmek için, şehir içi otobüsleri, tramvay veya taksileri kullanabilirsiniz.

Музей народного художника РТ А. Фатхутдинова /Tataristan Cumhuriyeti Halk Sanatçısı Akhsan Fathutdinov Müzesi

Kızıl Çeşme’ye gittiğiniz de göreceğiniz o güzel, beyaz bina bir sanat müzesi. 20 Ağustos 2016 yılında, şehrin 50.yılında açılmış. Müzenin içerisinde yağlı boya tabloları, özenle yapılmış ahşaptan heykeller, karakalem çalışmaları gibi eserler bulunmakta. Müzedeki eserleri incelerken, Tataristan’daki yaşama dair fikirler edinebilir, şehirden manzaralara göz atabilir ve  halkı daha yakından gözlemleme şansına erişebilirsiniz.

Bu müzede, bazı dönemler ilgilenenler için resim kursları veriliyor. 

Pazartesi günleri müze kapalı ve giriş ücretlidir.

Музей велосипедов/ Bisiklet Müzesi

Veliki Park’ın içerisinde bulunan, 5 Temmuz 2019’da açılan bu müzede, farklı ülkelerin eski bisikletlerini, iki tekerlikli çocuk oyuncaklarını,bu ilginç bisikletlerin özelliklerini okuyabileceğiniz küçük bilgilendirme notlarını bulabilirsiniz.

Müzede yaklaşık 40 farklı bisiklet yer alıyor. Bunların arasında 20. yüzyılın ortalarında bir İsviçre askeri bisikleti, bir Alman tandemi, Riga’dan iki tekerlekli bir kopya var. Buna ek olarak, ziyaretçiler devasa bir ön tekerleği olan sirk araçlarını ve hatta iki tekerlekli Sovyet oyuncaklarını görebilirler.(http://rt-online.ru/v-nizhnekamske-otkryli-edinstvennyj-v-tatarstane-velomuzej)

Ücretsiz gezebileceğiniz bu müze, pazartesi günleri kapalıdır.

Филиал Центра противопожарной пропаганды и общественных связей, музей/ İtfaiye Müzesi

14 Nisan 1978’de kurulan yangın propagandası ve halkla ilişkiler merkezi daha sonradan müzeye çevrilmiştir. Rusya ve Tataristan’daki itfaiyecilik tarihini tanıtmak, ayrıca ziyaretçilere yangın hakkında faydalı bilgiler vermek amacıyla kurulmuştur. Yangından korunma yöntemleri, ​​yangınının nasıl başlayabileceği, nasıl söndürülebileceği ve acil bir durumda nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili bilgiler vermektedir. Müzede ayrıca, yangınla ilgili konularda eğitici filmlerin gösterildiği mini bir sinema salonu da bulunmaktadır. Ziyaretçiler yangınların nedenlerini, yangında davranış kurallarını, söndürme yöntemleri ve araçları ile tanıştırılır.
Hafta içi Pazartesi- Cuma günleri arasında müzeyi ziyaret edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.