Ne izlesek? Kadınların Başrolde Olduğu Dizi Önerileri

Hemen söyleyeyim, neden kadın dizileri? Derdim kadınlar ve erkekler farklı dizi izlesin ya da erkekler aksiyon, kadınlar dram ağırlıklı yapımları takip etsin değil. Sadece kadınların ön plana çıkmasının epey zaman aldığı televizyon dünyasında; kadınları şimdi sadece yardımcı, eş veya anne rollerinde görmüyoruz ve bu çok sevindirici. 2013’te filmlerde yalnızca %30’luk bir dilim kadınlara ayrılırken, artık pek çok başarılı ve popüler olan yapımda kadınlar başrol. Dolayısıyla hem filmler hem de diziler için iyi bir ilerleme kaydedildi diyebiliriz. Önereceğim kadın dizileri de gerek kamera arkasında gerekse ana karakterlerde kadınları ağırlıklı gördüğümüz serilerden bazıları.

Bu yazıda bu dönem çok popüler olmasına rağmen Netflix orijinal serisi “Bir Başkadır”ı henüz izlemediğim için; yine çok popüler olan Netflix yapımı “Emily in Paris”e klişe dozunun katlanılamaz seviyede olması sebebiyle yer vermedim.

Bunlara da göz atabilirsiniz:

5 Yabancı Dizi Önerisi: Katil de kadın kurban da

5 Yabancı Mini Dizi Önerisi

Annelerin İzlemesi Gereken Diziler

Ratched – IMDB 7.3

Şeker gibi renkler, müthiş manzaralar ve Sarah Paulson’ın meleksi yüzü sizi kandırmasın; Ratched müthiş derecede rahatsız edici unsurlar barındıran bir psikolojik gerilim dizisi. Ken Kesey’nin 1962 tarihli romanı One Flew Over the Cuckoo’s Nest’ten uyarlanan, yapımcılığını Ryan Murphy’nin yaptığı dizide, deneysel yöntemler kullanan bir akıl hastanesinde çalışan Mildred Ratched adlı hemşirenin hayatı anlatılıyor. Üstelik bu soğuk kanlı hemşirenin tam olarak kurgu bir karakter olmadığı, kitabın yazarının 1960lı yıllarda çalıştığı bir hastanede tanıdığı baş hemşireden esinlenerek ortaya çıktığı söyleniyor. Ayrıca sekiz bölümden oluşan ilk sezonun ardından, ikinci sezonun da geleceği kesinleşmiş. Hızlı akması, duygu karmaşasına boğması ve doğruyu sorgulatması yönlerinden en sevdiğim dizilerden biri oldu.

How to Get Away With Murder – IMDB 8.1

Oscar ödüllü ve Primetime Emmy ödülünü alan ilk siyahi kadın olarak tarih yazan Viola Davis, ABD’nin prestijli bir hukuk okulunda ders veren ve ünlü bir savunma avukatı olan Profesör Annalise Keating’i canlandırıyor. Keating ve öğrencilerinin karıştığı cinayet sonucunda olaylar beklenmedik yerlere varıyor. Suç, gizem ve dram türlerini harmanlayan dizi; özellikle hızlı akan kurgusuyla oldukça tatmin edici. 2014 yılında başlayan dizinin altıncı ve son sezonu Netflix’e geldi. Eğer bu diziye başlamadıysanız şu an uzun süre oyalanacağınız bir seri yakaladınız demektir. Viola Davis kesinlikle karizmatik ve zeki lider rolünü muhteşem canlandırıyor. Ve her ne kadar Profesör Keating belki de şimdiye kadar ekranda gördüğümüz en güçlü kadın karakterlerden biri olsa da; zaman zaman yaşadığı düşüşler ve kişisel çıkmalarıyla diziye ekstra gerçeklik katıyor. Mahkeme salonlarında geçen diziler ve katilin kim olduğunu çözmek sizin işinizse; bir göz atın derim.

The Undoing – IMDB 7.6

Nicole Kidman ve Hugh Grant… Hangi yapımda yer alsalar izlenecek iki ismin buluşması olan bu psikolojik gerilim ve gizem türündeki dizide, Manhattan’da yaşayan başarılı bir terapistin, bir cinayet sonucu tamamen değişen hayatı konu alınıyor. Dizi, Jean Hanff Korelitz’in You Should Have Known adlı romanından uyarlama ve katil kim diye beyninizi yakma olasılığı çok yüksek. Sürükleyici ve sadece altı bölümden oluşan HBO dizisi ayrıca Game of Thrones’un seyirci rekorunu kırarak; ilk bölümüyle 28 günde 3 milyon seyirciye ulaştı.

Queen’s Gambit – IMDB 8.7

Walter Tevis’in 1983 tarihli aynı isimli romanından uyarlanan Queen’s Gambit yedi bölümlük bir mini dizi. 1960lar Amerika’sında geçen dizide, 9 yaşında kimsesiz kalan Beth Harmon (Anya Taylor-Joy), yaşadığı yetimhanenin bodrumunda tanıştığı bir hademe sayesinde satranç oynamayı öğrenir ve bu konuda gerçek bir dahi olduğu ortaya çıkar. Dizide satrancın yanı sıra, başrol oyuncusunun kıyafetleri oldukça ilgi çekici ve Netflix’in açıklamasına göre aslında giydiği her kıyafetin bir hikayesi var. Bazıları karakterin 60lar Fransız stili tarzını benimsediğini yansıtırken bazıları da ölen annesiyle arasında bir bağ kurmasını ve kendi tarzını bulmasını temsil ediyor. Özellikle siyah-beyaz kıyafetler ve satranç tahtasından ilhamla hazırlanan kare detaylı kumaşlar yoğunlukta. Kıyafetleri detaylı incelemek isterseniz; Netflix’in Brooklyn Müzesi ile birlikte hazırladığı dijital ortamdaki bu sergiyi ziyaret edebilirsiniz. Aynı sergide The Crown dizisinin kıyafetleri de mevcut.

Jessica Jones – IMDB 7.9

Kadın dizileri dedik diye süper kahramanları es geçecek değiliz. Jessica Jones bir Marvel kahramanı ancak alışılagelmiş süper kahramanlardan çok farklı. Krysten Ritter’ın başrolünde olduğu dizi, kısa süren süper kahramanlık hayatından sonra Jones’u özel dedektif olarak gördüğümüz yeni hayatına odaklanıyor. Karanlık geçmişi ve alaycı hallerine rağmen, Jessica adalete inanıyor ve zihin kontrol etme gücü olan Kilgrave’den kadınları koruyor. Aksiyon ve suç dizilerinden hoşlanıyorsanız ve henüz başlamadıysanız elinizde 39 bölümlük bir seri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.