Sosyal Mesafe Trendleri

Sosyal mesafe, karantina, yeni normal… Bu kavramlar hayatımıza girdi gireli davranışlarımız da günlük alışkanlıklarımız da değişime uğradı. Aslında bir şekilde, virüslü hayata adapte olmaya çalışırken hep birlikte yeni trend belirleme konusunda uzmanlaştık. Spotify’ın 5 Mayıs-30 Temmuz aralığında yaptığı araştırma, bize dünyada olan biteni, insanların neye yöneldiğini, neyi denediğini ve en çok hangi şarkıların trend olduğunu gösteriyor. Global Sosyal Mesafe Trendleri listesinin en başında saç kesmek, bahçe işleriyle uğraşmak ve kapitone yapmak gibi trendler var. Yaz aylarında ise insanları tatil psikolojisi iyice sarmış olacak ki; araba yolculukları, kamp tatilleri ve paten kaymak gibi trendler başı çekiyor. Siz de modunuza göre şarkı seçmeyi seviyor ve başkaları bu dönemde en çok neler dinlemiş merak ediyorsanız, son zamanların en popüler trendlerine ve onlara eşlik eden şarkılara göz atalım.

Karantinada En Çok Dinlenen Şarkılar

Spotify’da şu an dünya genelinde 1,3 milyon karantina temalı çalma listesi var. Tema oldukça iç kapayıcı olsa da bu dönemde insanlara iyi gelen en popüler şarkılar şöyle; Ariana Grande ve Justin Bieber’dan “Stuck With U”, Tyga ve Curtis Roach’tan “Bored In The House”, Halsey and Marshmello’dan “Be Kind (with Halsey)” Anderson Paak’dan “Lockdown”  ve Taylor Swift’in yeni albümünden, Bon Iver ile birlikte seslendirdiği yepyeni şarkısı “exile”. Tabii ki özellikle karantinada çok sıkılan, kendini hapsolmuş hisseden birçok insanın olduğunu düşünürsek; “sıkılmak” ya da “sıkıntı” üzerine yaklaşık 130,000 çalma listesi hazırlanmış. Bu listelerdeki trend şarkı ise; Billie Eilish “when the party’s over”.

Trend Çalma Listeleri

Araştırmanın bir diğer ilginç bulgusu, Spotify dinleyicilerinin önceki aylara oranla Temmuz’da daha eğlenceli ve tempolu şarkılara yönelmiş olması. Belki de bu durumu sosyal mesafenin kabullenilişi olarak yorumlayabiliriz. Tabii ki güneş ışığı ve sıcak havanın da verdiği enerji yadsınamaz. Zira en depresif şarkılar Nisan ayında dinlenmiş

Bahar sonu ve yaz dönemlerinde dışarı çıkmak bir nebze daha rahatlayınca insanlar da özledikleri hareketleri günlere dönmeye başladı. Bisiklet sürmek ve paten kaymak en trend aktiviteler olurken; bu trendler yeni çalma listelerini de beraberinde getirdi. 

Bisiklet temalı çalma listelerine en çok eklenen şarkılardan bazıları; Monte Booker ve Smino’dan “Kolors”,  Imanbek, SAINt JHN’dan “Roses – Imanbek Remix” ve Jason Derulo, Jawsh 685’ten “Savage Love”. Paten listesinde ise Tame Impala’dan “The Less I Know The Better” ve Jennifer Lopez ile Jadakiss & Styles P.’den “Jenny from the Block.

Tatile Çıkanlar ve Evde Kalanlar

Bu yaz verilmesi en zor kararlardan biri; tatile çıkılmalı mı yoksa bu fazla mı riskli? Eğer çıkacak olursanız araba yolculuklarının 2020 yazındaki vazgeçilmezlerini listenize alın: Beatles “Here Comes The Sun”, Miley Cyrus “Party in the USA” ve Bon Jovi “Livin’ On A Prayer.

Tek tek uğraşamam derseniz de en trend iki yolculuk çalma listesi: Classic Road Trip Songs ve 70s Road Trip.

Tatile çıkmayıp eve tatil hissini getirmek de yeni trendler arasında. “Staycation”cıların başını Amerikalılar, İngilizler ve Brezilyalılar çekiyor. Ev tatili temalı listelerin oluşturulmasında %120 oranında bir artış var. En popüler şarkılar ise: Marc Scibilia’ “Summer Clothes” Weezer “Island In The Sun”, Childish Gambino “Summertime Magic”.

Ve işte en iyi şarkıların toplandığı listeler; kamp temalı çalma listeleri. Siz de çadırda kalma trendine uymak isterseniz, şarkılarınız hazır: Nitty Gritty Dirt Band’den “Fishin’ in the Dark”, Red Hot Chili Peppers’dan “Under the Bridge” Tones and I’dan “Dance Monkey” ve kampçıların aklında olan durumlarla ilişkili olarak, ACDC’den “Thunderstruck”, Fleetwood Mac’den “Landslide”.

Şarkılarımız hazır olduğuna göre, bir sonraki adım; hep birlikte bu zorlu dönemi atlatmak! Bu sırada yapılabilecek en iyi şeylerden biri müziğin iyileştirici gücüne sığınmak.

Görseller:

NeONBRAND on Unsplash / Dino Reichmuth on UnsplashMatt Seymour on Unsplash / Christin Hume on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.