Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Yaşam: Ulaşım

Tübenkama Nizhnekamsk’ta Ulaşım

Yeni gittiğiniz bir şehre, ilk adımınızı attığınızdan itibaren gözleriniz ulaşım araçlarına kayar, aklınızda bir sürü soru takılır: “Taksi mi kullansam, otobüse mi binsem? Metro var mı? Servisler nerede?”… Rusya’da, Tübenkama’daysanız bu soruların çoğuna cevap vererek size yardımcı olmaya çalışacağım. Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta ulaşım nasıl? 

Tübenkama / Nizhnekamsk’ta Uçak kullanımı

Türkiye’desiniz, Tübenkama’ya geliyorsunuz. Üzgünüm ama şu an için Tübenkama’ya direkt bir uçuş yok, ileride olma ihtimali var tabii ki. Yaz mevsimine özel, tur acentalarının yoğunlukla kullanmayı seçtiği, charter dediğimiz küçük uçaklarla da direkt uçuş olabiliyor ama sadece sezonda. 

Bunun dışında iki seçeneğiniz var; İstanbul Havalimanı’ndan, Moskova’ ya aktarma, sonrasında da Tübenkama/Nizhnekamsk Begişevo Havaalanı’na direkt iniş. Eğer arzunuz aktarmalı uçuşla gelmek ise, bu uçuş aktarmalarla birlikte en az 10 saat sürüyor. Bir diğer seçeneğiniz de, İstanbul-Kazan arası uçuşlarla, Kazan’a inmek ve oradan 3-4 saat sürecek karayolu yolculuğuyla Tübenkama/Niznekamsk’a ulaşmak.

Bu küçük şehrin, kendisi gibi küçük havaalanı Begişevo Havaalanı’na indiniz, şehir merkezine ulaşmak için, dünyadaki diğer havaalanlarında da bulunan hizmetlerin çoğu burada da mevcut tabii ki; otobüs, taksi, araç kiralama, havalimanı servisi veya eğer varsa kalacağınız otelin servisi. En ekonomik olanları otobüs ve servisler olacaktır. Şehrin merkezine sadece 21 km uzaklıktasınız, yani kısa sürede varacaksınız. 

Tübenkama / Nizhnekamsk ’ta Alternatiflerden Biri Taksi

Tübenkama / Nizhnekamsk’ta Ulaşım hızlı ve pratik olarak taksilerle sağlanıyor. Burada taksiler hem çok ucuz , hem zamanda tasarruf sağlıyorlar hem de ulaşılabilirlikleri çok kolay. Sadece ekstrem durumlarda; örneğin hava çok yağmurlu, yerler çok çamurlu diyelim, taksinin gelmesi normalden biraz daha uzun sürebilir, ama onun dışında 2-3 dakika içerisinde çağırdınız taksiye binip yolculuğa başlamanız mümkün. 

Havaalanından taksiyle şehir merkezine yaklaşık 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Mesafenin uzunluğu ve havaalanından yola çıkmanızı göz önünde bulundurursak 600-1000 ruble arasında bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Şehir içinde, günün yoğunluğuna göre taksi tarifeleri değişkenlik gösterebiliyor, genelde 60 ruble gibi uygun fiyatlarla kısa mesafelere yolculuk yapabilirsiniz.

Ayrıca otobüs beklerken bir taksinin durağa yaklaşıp yolcu topladığını görmeniz de olası, bunlar sizi şaşırtmasın. Otobüse ödeyeceğiniz ücrete yakın bir ücret talep ediyorlar, bu TaksiBüs’leri güvenle kullanabilirsiniz. Hızlı, rahat ve ucuz…

Diyelim ki şehre yakın olan yerleri gezmek istiyorsunuz, bunun için uygun fiyata tüm gün taksi kiralama gibi bir seçeneğiniz de var. Taksi firmalarından özel olarak bilgi almanız mümkün. Kendi aracınızla aracınızla geziyormuş gibi bir taksi ile rahatlıkla yakın rotaları seyahat edebilirsiniz.

Nasıl taksi çağırabilirsiniz? 

Taksi çağırmak için taksi firmasının telefon numarasını arayabilir veya kullandığınız akıllı telefonunuza taksi çağırma uygulamalarını indirebilirsiniz. Uygulamadan taksi çağırmak sizler için daha büyük bir kolaylık olacaktır. Gideceğiniz mesafeyi, ödeyeceğiniz parayı, yolculuğunuzun kaç dakika süreceğini uygulamada görmeniz mümkün. Burada çok kullanılan uygulamalar arasında; Yandex taksi, Kamilla taksi var. Bu taksilerin uygulamalarını indirip üyeliğinizi oluşturduğunuzda yolculuğunuz sonunda ödemeyi kredi kartınızla otomatik olarak yapabiliyorsunuz. 

Bu uygulamaları kullanırken taksi şoförleri için puanlama yapabiliyorsunuz, aynı şekilde onlar da sizleri puanlıyorlar, bilginiz olsun.

Çocukla Taksi Kullanmak

Yanınızda çocuğunuz var ve taksi çağırmak istiyorsunuz diyelim; öncelikle uygulamanızda, çocuk koltuğu istiyorum, kısmını işaretlemelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız taksicinin siparişinizi iptal etme hakkı var. Arabasında çocuk koltuğu olmayan taksiciler çocuk taşımak istemiyorlar, trafik polisi tarafından durdurulursa para cezası ve puan düşürme riskini alma taraftarı değiller. 

Yandex Taksi’yi çocukla kullanacaksanız, cüzi bir miktarda ekstra çocuk koltuğu ücreti ödüyorsunuz. 

Yoğun günlerde, çocuk koltuklu taksi bulabilmek için uzun süre beklemeniz gerekebilir. 15-20 dakika gibi bir süre beklemeyi göze almalısınız.

Araç Kiralama

Uçaktan indiniz ve havalimanından araç kiralamak istiyorsunuz. Havalimanındaki araç kiralama ofislerinden aracınızı kiralayabilir veya şehir merkezine ulaşıp, oradan farklı araç kiralama ofislerini de bulabilirsiniz. Kaldığınız oteller ya da kiraladığınız evlerin sahiplerinden de bu konuda ayrıca tavsiye almanızda fayda var. Şehre gelmeden, aracınızı kiralamadan önce istediğiniz araç için rezervasyon yaptırmanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Yollarda trafik polisleri tarafından sıkı bir kontrol uygulandığını özellikle belirteyim. Emniyet kemeri takmamak, hız sınırları, yanlış dönüşler, yanlış park etmeler, arabada görülen bir aksaklık, çocuk taşırken çocuk koltuğunun olmaması gibi bir sürü durumda anında trafik polisleri tarafından durdurulabilirsiniz. Cezalar, caydırıcı olması amacıyla yüksek diyebiliriz. Cezai durum halinde, ehliyetiniz üzerinden de puanınız düşürülüyor

Yerlilerin Genel Tercihi Otobüs

Tübenkama/Nizhnekamsk’ta Ulaşım için, otobüs tercih ediliyor yerliler tarafından. Hem ucuz hem de ihtiyacınız olan çoğu rotaya uğruyor ya da yakınından geçiyor. Tabii ki birkaç farklı otobüs hattı mevcut onları internet sitesinden, uygulamalardan ya da yandex.map’ ten otobüs duraklarının üzerine tıklayarak hangi otobüsün, ne zaman, nereden geçeceğini, nereye doğru gideceğini öğrenebilirsiniz. Otobüs duraklarının şehrin sık kullanılan yerlerine serpiştirilmesi otobüs kullanılabilirliğini arttırıyor ve çok sık yerleştirilmemiş duraklar sayesinde otobüsle hızlı bir şehir içi ulaşım mümkün.Otobüs fiyatları da aynı tramvay gibi 22 ruble.

Ayrıca havaalanından şehir merkezine otobüsle de ulaşabilirsiniz. Bu havaalanı şehir merkezi arasındaki otobüs yolculuğunuz yaklaşık 40 dakika sürecektir. Şehir merkezinden havaalanına ulaşmak için hareket yeri ve sefer saatleri hakkında ekstra bilgi almanız gerekebilir.

Kısa Bir Şehir Turu için İyi Bir Alternatif: Tramvay

Şehirde merkezinde Kazan‘daki gibi bir metro metro yok. Alternatif olarak tramvay var. Bu tramvay da şehir içi trafiğini rahatlatmak ve ulaşımı kolaylaştırmak için kullanılıyor, havaalanına herhangi bir ring durumu mevcut değil. 3-4 farklı tramvay hattı var, binmeden önce sefer numaralarını kontrol etmenizde fayda var. Şehrin bir ucundan diğer ucuna ( Красный Ключ\ Вокзальная ) tramvay yolculuğu maksimum 40 dakika sürüyor, geze geze şehir turu yapmak isterseniz, tramvayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca çoğu gezip görmek istediğiniz yerlerden tramvay hattının geçiyor olması işinizi kolaylaştıracaktır, 22 ruble gibi cüzi bir fiyatla hem de.

Keyifli Bir Ulaşım Aracı Bisiklet

Karların erimesi ile birlikte paten, kaykay, scooter ve bisikletleri yollarda daha sık görmeniz mümkün. Çoğu kişi bisikletle ulaşımı tercih ediyor. Şehrin ana caddelerinde özel bisiklet yolları var. Kaldırımlarla birleştirilmiş kırmızı yollar bisiklet kullanıcıları içindir. Kaldırımları kullanırken o bölümü kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim. Bu yolu çok da yavaş kullandıklarını söyleyemeyeceğim. Hızla gelen bir bisiklet kullanıcısı size çarpabilir veya kendi yolunuzu kullanmanız için sizi uyarmak zorunda kalabilir. 

Kendinize bir bisiklet alıp, bahar aylarının gelmesiyle birlikte şehri keşfetmeye, ormanların içinde keyifle tur atmaya, nehir kenarında manzara eşliğinde spor yapmaya başlayabilirsiniz. İyi eğlenceler dilerim.

Fotoğraf: Sedat ONAT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.