Unwell- Uçucu Yağlar Hakkında Ne Diyor?

Netflix tarafından yayınlanan ve ilk bölümü uçucu yağlar üzerine olan Unwell, sağlıklı yaşam sektörünü, daha çok ticari boyutuna odaklanarak inceliyor. Esansiyel yağlar -uçucu yağlar- medyada pek sık yer almıyor olsada insanların doğaya ve doğal olana ilgisi sadece gıdada değil, sağlık gibi diğer sektörler içinde artıyor. 

Netflix belgesellerini bilirsiniz; temelde açık bir yargılama olmaksızın iyi veya kötüyü, yararlı veya zararlı olanı araştırırken her şeyi tarafsız bir bakış açısıyla vermeyi amaç edindiğini belirtir. “Biz delillerle konuşalım ve bırakalım izleyici kararını versin” ilkesi ne yazık ki medya sektöründe pek öyle yürümüyor. Bir belgesel yada haberin sunuluş biçimi ile konu hakkındaki fikirleriniz, sunucunun yakın olduğu fikre göre şekilleniyor. Dahası izlediğiniz ya da okuduğunuz herhangi bir belgesel konu hakkında yeterince bilginiz yoksa sizi ikna etmeyi fazlasıyla başarıyor. Eğer bunu yapmıyorsa da daha fazla aklınızın karışmasına ve ileri araştırma yapmanız gerekmesine yol açıyor.

https://www.netflix.com/tr/title/81044208

Saadet Zinciri, Uçucu Yağ Sorunu Değil

Belgeselde beni rahatsız eden en önemli şey, Young Living kurucusu Gary Young’ın eksantrik ve tartışmalı yaşamını ve hatta ahlakını incelemesi. Bunda elbette bir sorun yok ama tasvip etmediğimiz bir kişinin, uçucu yağları çok katlı saadet zincirinde kötüye kullanması uçucu yağları zararlı yapar mı?

Esansiyel yağlar, yeni bir akım değil. Aksine 5 bin yıldan fazla bir süredir insanlar tarafından, iyileştirici, rahatlatıcı, güzelleştirici özelliklerinden yararlanmak üzere kullanıyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken şey her şeyde olduğu gibi bilinçsizlik ve dikkatsiz kullanımından kaçınmak. Basit bir ağrı kesiciyi bile fazla dozda kullanırsanız birçok sağlık sorunuyla karşılaşabilirsiniz.

Belgeselde ciddi cilt sorunlarına maruz kalan Stacy Haluka, kendisininde dediği gibi her an uçucu yağlarla temas halinde ve çok daha önemlisi bunu dahili olarak kullanması. Esansiyel yağlar çok çok güçlüdür. Tıbbi bitkilerden elde edilen saf bitki özüdür. Bu yüzden cilt için kullanılan birçok ürün sadece uçucu yağları içermez. Muhakkak su veya sabit yağlardan oluşan bir baz ile seyreltilerek vücuda temas ettirilir. Bu konuda yeterli bilginiz yoksa “denemekten zarar gelmez” demek yerine yada kendiniz yapmadan önce, yine doğal yağlardan cilt tipinize göre hazırlanmış sağlık bakanlığı onaylı ürünleri tercih edin. Aromaterapist ve eczanıza danıştığınızdan emin olun.

Uçucu yağlar hakkında pek bir bilginiz yoksa, gerçekten faydalı yağlar olduğuna inanmıyorsanız Unwell- uçucu yağlar bölümü ile sizi buna kolayca ikna eder.

Aromaterapinin ağrı çeken, davranış sorunları olan insanlara, cilt bakımında destekleyici etkilerine şahit oluyor veya inanıyorsanız Netflix-Unwell, sizi buna yine kolayca ikna edecektir. 

Belkide tek bir doğru yoktur, 

Doğrular bireylere göre değişiyor olabilir.

Aromaterapiye her zaman holistik bakış açısıyla bakmak, size çok şey katar!

NOT: Aromaterapi ile ilgilenenler için güzel bir haber; şuanda çekimleri yapılmakta olan Uncommon Scents uçucu yağlar ve aromaterapi üzerine ayrıntılı bir belgesel olacak gibi duruyor. Bende sabırsızlıkla bekliyorum!

Bunlar da İlginizi Çekebilir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.