Aronya Meyvesi Nedir? Aronya’nın Faydaları Nelerdir?

ARONYA MEYVESİ NEDİR?

İsmini yeni yeni duymaya başladığımız Aronya Meyvesi Nedir? Aronya meyvesi, aronia, chokeberry adıyla da bilinen gülgiller familyasına ait olan bir çalı bitkisidir. Yüksek antioksidan ve pek çok vitamin içerdiğinden dolayı sağlığa olumlu etkileri sayesinde “süper meyve” olarak adlandırılmaktadır.

https://www.aronya.com › aronya-nedir

Aronya’nın Tarihi 

Aronya’nın ana vatanı Kuzey Amerika’dır. Burada yaşayan kızılderililer tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Kızılderililerin Aronya Meyvesi ni kurutulmuş olarak etlerin yanında tükettiği, gribal vakalarda iyileştime sürecini hızlandırmak için kullandığı ve astım bronşit gibi kronik rahatsızlıkları hafifletmek için kullandıklar biliniyor.
Kuzey AMerika’dan sonra Rusya ve Avrupa’da giderek yaygınlaşan bu meyve son zamanlarda ününü duyurmaya devam ediyor. Neden mi? Birçok hastalığa iyi geldiği ve modern tıpta kullanılmaya başlandığı için tabii.

Aronya Nelere İyi Gelir?

Aronya meyvesi çoğu kişi için ismi bile bilinmeyen bir meyve, henüz. Ama bilinen faydaları ile adını Dünya’ya duyurmakta yükselişte bir meyve olduğu için gelin birlikte bilinen faydalarına bakalım.

  • Düzenli kullanımda damar tıkanıklığını farkedilir ölçüde azalttığı gözlemlenmiştir. Bunun yanında Damarlardaki pıhtı oluşumunu engellemektedir.
  • Kanser riskini azalttığı bilinmektedir. İçerisinde bulunan yüksek antioksidan sayesinde kanser hücreleri arasındaki sinyalleri bozduğu bilinmektedir.
  • Sinüzit, saman nezlesi ve astım gibi hastalıkların semptomlarını azalttığı gözlemlenmiştir.
  • Kandaki kolesterol seviyesini dengede tutmaktadır.
  • İçerisinde C, PP, E vitaminlerini barındırır.
  • Bağışıklık sisteminin koruma kalkanı görevini üstlenir.
  • Cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.
  • Karaciğeri temizler.
  • Sahip olduğu yüksek antosiyanin sayesinde beyin sağlığı ve kalp sağlığını korur.
  • Bilinen en yüksek antosiyonin seviyesine sahip olan yaban mersininden bile 3 kat daha fazla antosiyanin özelliğine sahip olduğu bilinmektedir.

***Antosiyanin: bitki aleminde bulunan bir grup polifenolik pigmentlerdir. Kırmızı, mor ve mavi bitkilere rengini veren antosiyanin, serbest radikallerle savaşıyor. Bu da pek çok hastalığı önlediği anlamına gelmektedir. 

Aronya Türkiye’de Yetişiyor mu?

Aronya meyvesi, Rusya ve Avrupa’dan sonra Türkiye’de de yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’de üretilen aronya meyvesi fiyat olarak her geçen gün artmaya devam etmektedir.

Aronya Meyvesi Ne Kadar?

Taze aronya meyvesinin kilosu yaklaşık 200 TL olarak satılırken, kurutulmuş aronya meyvesinin kilosu ise  yaklaşık 400 TL’den piyasada bulunuyor.

Aronya Meyvesi Nasıl Tüketilmeli?

Aronya meyvesini dalından koparılmış taze haliyle yaban mersini gibi tüketebilirsiniz. Bunun yanında kurutulmuş aronya meyvesini de çerez tabağınıza ekleyebilirsiniz. Kurutulmuş veya taze şekilde keklerinize ekleyebilir, tatlılarınızı da süsleyebilirsiniz.
Taze haliyle meyve suyu yapabilirsiniz. 

Kurunu demleyip çay olarak tüketebilirsiniz.

Yapılan araştırmalara göre aronya meyvesinin kaynatılması içerisindeki vitaminlerin yol olmasına sebep oluyor. Bu sebeple reçelini tadımlık olarak yapabilirsiniz ama vitamin değeri oldukça düşük olacaktır, bilimsel araştırmalara göre.

Süper meyve, Aronya yani chokeberry ile sağlıklı günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.