Her Çift İzlemeli: State of the Union

Çok yönlü bir evlilik incelemesi olan ve buna rağmen şaşırtıcı derecede klişelerden uzak kalmayı başarmış bir mini dizi önerimiz var. Belki izlediniz belki şimdi duyuyorsunuz ama bunu her çift izlemeli: State of the Union. 

Dizi, 15 yıldır devam eden bir evliliğin kriz noktasına gelmesiyle soluğu evlilik terapisinde alan bir çiftin hikayesini anlatıyor. Louise ve Tom evlilik terapisine giderek aralarında ne kadar çok şeyin değiştiğini bulmayı amaçlıyorlar. Her seans öncesi kliniğin karşısında bir şeyler içerken o haftanın konusunu bulmaya çalışan, her hafta aynı barda aynı içeceklerle karşımızda olan çiftin diyalogları… 

Senaryosunu Nick Hornby’nin kaleme aldığı State of the Union‘ın yönetmen koltuğu Stephen Frears’a ait.  “A Marriage in Ten Parts” kitabından uyarlama olan bu mini dizi 10’ar dakikalık bölümlerle bir filmin parçalara bölünmüş hali gibi. Belki de etkisinden hemen kurtulamayacağınız veya üzerine biraz düşünmenize zaman kalması için düşünülmüş olabilir mi?

Stateof the Union’ı İyi Bir Dizi Yapan Ne?

Daha ilk bölümde önyargınızı yıkmayı sağlayan ters köşesiyle dikkatinizi çekmeyi başarıyor State of the Union. Dağılmakta olan bir ilişkinin nasıl komik olabileceği insanı düşündürebilir ancak bu dizi bunu oldukça gösterişsiz bir şekilde ustalıkla yerine getiriyor.

Hareketler, mimikler, kaçamak bakışlar; gerçekliği, sadeliği ve diyaloglarıyla tek nefeste bitirebileceğiniz bir dizi. Öyle ki seanslar içinde ilişkilerinin nasıl değiştiğini adım adım izleyebiliyor, sevginin ne kadar büyülü bir şey olduğuna bir kez daha tanık olabiliyorsunuz.

Türkiye’de şuan sadece BluTV’de yayınlanan State of the Union oyuncuları ise çok sevdiğim Rosamund Pike ve Chris O’dowd. Zaten tüm ekibi gözünüzün önüne getirdiğinizde kötü bir şey ortaya çıkma şansı, kötü bir talihsizlikten başkası olamaz gibi geliyor.

Neden Her Çift İzlesin?

Elbette iddialı bir giriş. Benim gibi orta yaşına merdiven dayamış uzun soluklu ilişkisi olan biri için bunu söylüyor olmak sürpriz değil. Ancak anlatmak istediğim tamda bu, bazen bir şeyler hiçte göründüğü gibi olmuyor ve bunu bizzat yaşarken farkına varmaya biliyoruz. Bir ilişkinin derinlerine inebilmek her zaman kolay değil. Ama bir ilişkiyi birçok yönüyle gerçekçi ve klişelerin dışında gözlemleyebileceğimiz bir fırsat varsa bunu kaçırmamak gerek diye düşünüyorum. Üstelik komikli 🙂 

Bir de söylemeden geçmemek lazım müzikler şahane!

Keyifli Seyirler!

Dikkatinizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.