Kadından Kadına Tavsiyeler: 30’dan sonra…

Bu sene 32. yaş günümü kutladım. 30’dan sonra her şey değişecek demişlerdi. Onlara inanmıştım. Ne demek istediklerini anladım ama kendilerini yanlış ifade ettiklerini düşünüyorum. Başkalarını ve tavsiyelerini bir kenara bırakıp bugüne kadar öğrendiklerimin kadından kadına tavsiyeler başlığıyla paylaşmak istedim. 

Biz bu siteye 4 kafadar kadın olarak başladık. Aslında yazdıklarımız bir anlamda tavsiyelerimizdir. O yüzden uygun konularda bazı yazılar linkleyeceğim. Belki bu şekilde kendimi daha iyi ifade etmiş olurum. 

Vaktin Kıymetini Anla 

Vakit çok kıymetli ne iş yaparsan yap pratik ol. Bir yerden sonra hayat sürekli geçip gidiyormuş gibi gelecek. Doğru zamanda doğru hamleleri yapmak sonranın daha güzel ve verimli olmasını sağlar. Kafana yatmayan hiçbir iş, hiçbir kişi için vaktini harcama. Gerekirse yarıda bırak kendin için doğru olanı aramaya devam et. 

Yaşamınızı Pozitif Yönde Etkileyecek 7 Alışkanlık

Mükemmeliyetçilik ile Gurur Duymayı Bırakmak

Analiz Et 

Tavsiyeyi benim vermem biraz komik çünkü hiç insan sarrafı değilimdir. Ama en azından neyi beceremediğimi biliyorum. Zaman içerisine karşımıza doğru ve yanlış insanlar çıkar. Karşımıza çıkan herkesin iyi kötü faydaları vardır tabii doğru analiz edebilirsek. Etrafınızdaki kişilere objektif bir gözle bakın. Özellikle bir kadın olarak, çevrenizde kadın prototipleri olabilir, siz kendinize en yakın bulduğunuz kadını idol edinin onun geçmeye çalışın. 

Kadın ve Prototipi

Uzmanlaş 

Bir konuda uzmanlaş herkes üniversite eğitimi alamıyor olabilir olsun, açık öğretim var, sertifika konusunda uzmanlaşmış kurslar var. Belediyelerin ücretsiz kursları var. Sürekli araştırarak kendine uygun olanları dene. Özellikle yabancı dili ihmal etme. İleride her fırsatta karşına çıkacağını unutma. 

İkinci Üniversite Programı Nedir? Faydalanmak İsteyenlere Tavsiyeler

Ayaklarının Üstünde Dur

Çalış, nerede olursa olsun. Hiç istemesen dahi çalışma hayatını bir dene. Ayaklarının üstünde durabilmek için çalış. Paranın kıymetini anlayabilmek için çalış. Paranı düzgün harca. Unutma para sadece istediklerini yapmak için değil. Aslında istemediklerini yapmamak içindir. 

İş Hayatında Kadın Olarak Yer Edinebilmek

Kadın Başına Hareket Etmeyi Öğren

Bağımsız ol, arkanda durmak isteyenler çekinmesin buyursun ama kimse durmadığında bile doğrularını uygulamaktan çekinme. Tek başına bir yemeğe gidebilmek. Kendi kendine bir bira ısmarlamak bazen yapılabilecek en güzel aktivitedir. Kendini ihmal etme. 

Kadınlar Ne İster?

Dinlemeyi Öğren 

Akıl süzgecini hiçbir zaman kenara atma, çok fikir dinle kendin karar ver. Kimsenin senin adına karar vermesine müsade etme. Yanılacaksın. İnsanlar hakkında yanılacaksın, verdiğin kararlar hakkında yanılacaksın. Yanılgılarından öğren. Kararlı ol, pes etme.  

Araba Sür 

18’i doldurur doldurmaz ehliyetini al. Hiçbir zaman geç değil ama gençliğin enerjisini ve korkusuzluğunu kullan. Belki arabam yok, neden gerekli diye düşünebilirsin. Araba sürebilmek yeri geldiğinde bağımsızlığın bir parçasıdır. 

Spor Yap, Sağlıklı Beslen

Kilona takılma, normları görmezden gel ama beslenmene dikkat et. Kendini her istediğini yiyerek ödüllendir. Diyet yapmak kolay zayıfladığın kiloda kalmak zor, o yüzden kendini nelere alıştırdığına dikkat et. Spor yapmayı ihmal etme. 

Cheesecake Görünümlü Sağlıklı Pratik Tatlı

Pazartesi Diyete Başlıyorum

Yemek Yapmayı Öğren 

Yemek yapmayı öğren, istemezsen sonsuza kadar yapma ama kendin için canın bir şeyi çektiğinde yapabiliyor ol. Kendine basit ama spesyal diyebileceğin bir yemek seç en çok yaptığını en iyi yaparsın.

Fırında Peynirli Sufle Tarifi

Evde Hazırlayabileceğiniz Kolay ve Havalı 7 Kokteyl

Avokadolu Üç Tarif: Yaşasın Sabah Akşam Avokado

Gez

Gezebildiğin kadar gez, imkanın olduğunda hiçbir yere gitmemezlik etme. Seyahat etmek, ruhu özgürleştirir. Özgürleşen ruh, sınırsız düşünmeyi öğrenir. Sınırsız ol.

Berlin Gezi Notları 1: En İyi Müzeler ve Mutlaka Görülmesi Gerekenler

Sülüklü Göl’de Kamp Yapmak, Doğaya Karışmak

Datça Gezi Notları: En İyi Koylar, Görülecek Yerler ve Bebekle İlk Tatil

Glamping Nedir? Türkiye’nin En İyi 7 Glamping Alanı

Oku 

Oku, her fırsatta sınırsızca oku. Başka dünyaları, başka insanları kitaplardan da tanıyabilirsin. Çok okuyan arkadaşlar edinip beyin fırtınası yapmak çok eğlencelidir. Bazen bir kitaptan alacağını başka hiçbir tecrübeden öğrenemezsin. Bir romandaki kadından bile öğreneceklerin vardır.

Yaz Boyu Okuyabileceğiniz 10 Kitap Önerisi

Feministler Pembe Giymez ve Diğer Yalanlar Kitap İncelemesi

George Orwell Kimdir?

Unutulmayan Kadınlar Kitap Serisi: Everest Yayınları

İzle 

Film izle, dizileri takip et. Onlar sana, başka dünyaları da görme şansı verecek. Ufkunu geliştirecek, güzel hikayelerden ders çıkar.

5 Yabancı Dizi Önerisi: Katil de Kadın Kurban da

Diren (Suffragette) Filmi İncelemesi

Unorthodox Dizi Konusu ve İncelemesi-Bir Kadının Özgürlüğe Giden Yolu

Çocuklarınızla İzleyebileceğiniz En İyi 9 Animasyon Filmi

İşte bu tavsiyelerin bir kısmı benim yapıp faydasını gördüklerim ve tabii bir kısmı da zamanında yapmayıp sonradan akıllandıklarım, çoğunun önemini 30’dan sonra anladım. Ve evet eğer dönüp 20 yaşındaki kendime tavsiye verebilecek olsaydım, bu tarz konuların geçtiği bir konuşma olurdu. Birilerinin de bana 40 yaşından seslenmesi umuduyla. 

Kaynak Fotoğraflar: Lauren Richmond,  Brooke Lark on Unsplash

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.